Tarczyca – czy już ją skontrolowałeś?

Tarczyca – ten drobny narząd pełni ważną rolę w naszym organizmie. Zajmuje się on wydzielaniem hormonów, a wiadomo przecież, że gdy z nimi dzieje się coś niedobrego, to całe ciało zaczyna szwankować.

Często jednak jej choroby zaczynają się podstępnie. Ciężko powiązać objawy z dolegliwością taką, jak niedoczynność tarczycy. Dlatego bywa ona albo niezdiagnozowana, albo zostaje wykryta zbyt późno. Gdyby leczenie wprowadzono wcześniej, rozwój hashimoto niejednokrotnie dałoby się spowolnić. A tak pozostają już tylko leki w sporych dawkach, a niekiedy również usunięcie tarczycy.

Young female touches her neck, white background, copyspace

Podstępna tarczyca…
Mimo więc że ten narząd rzadko nam o sobie sam przypomina, warto o nim przez cały czas pamiętać. Nie lekceważmy jego istnienia. W końcu do wstępnego określenia, czy nie dolega nam nadczynność albo niedoczynność tarczycy wystarczy proste badanie krwi, które zajmie nam zaledwie kilka minut. Nawet gdybyśmy mieli je zrobić prywatnie, nie jest to wysoki koszt. Warto więc przynajmniej raz na kilka lat się tym zainteresować, zwłaszcza jeżeli mamy w rodzinie osoby cierpiące na choroby tarczycy – niestety są one często dziedziczne. Jeżeli jednak okaże się, że i u nas rozwija się hashimoto, nie ma co się załamywać. Z tą dolegliwością można normalnie żyć, i to często całkiem długo. Trzeba tylko regularnie kontrolować stan swojej tarczycy, odwiedzać lekarza, robić badania i przyjmować leki.

Być może obiło Ci się o uszy również pojęcie, takie jak dieta w Hashimoto. Owszem istnieje zestaw żywieniowych zakazów i nakazów dla osób cierpiących na tę dolegliwość. Chodzi głównie o jod, który pozytywnie wpływa na pracę chorego narządu i o to, by spożywać go w jak największych ilościach. Na szczęście dieta przy zapaleniu tarczycy nie jest tak restrykcyjna jak na przykład przy cukrzycy. Wielu lekarzy nawet nie wspomina o niej swoim pacjentom, ponieważ nie ma ona tak naprawdę bardzo wyraźnego wpływu na ich stan. Po prostu wspomaga pracę tarczycy, ale jeżeli nie będziemy jej przestrzegać, to również nic złego się nie stanie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Diety, Zdrowe odżywianie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *